דילוג לתוכן

בנות גידלתי ורוממתי

אפריל 23, 2012

להונדה CRX שלי, אחרי כל השיפורים, יש עדיין 160 כ"ס – אלא שעכשיו הם מתנתבים במלואם לגלגלים. ואלפא GTV מחכה למנוע הולם שרוקחת לה סדנת מרוצים פולנית

העובדה שאדם נורמטיבי לא מרשה לעצמו לנסות את כל האפשרויות, גם אם מדובר בתחביב אהוב – היא מה שמקשר בין ההרפתקה שמעניקה המכונית ובין סקס. בגלל הזקנה אינני זוכר אם אני הוא שכתבתי את זה, או שמא אחד המתרוממים של טופ גיר.

בכל אופן, חשבתי על אקסיומה זו (המגיעה מבית אדוארד או גנובה על ידו, לך תדע) כאשר שני זוגות עיניים עקבו בסקרנות או בזלזול אחר כל אורחת שהבאתי לחצרי, אי-שם בגולה. זוג עיניים אחד צהוב כי הוא שייך לאלפא GTV הקנאית, שהחלה את דרכה בצרפת, וזוג עיניים שני וזועם נעצה הונדה CRX, הבודקת את האורחות באור לבן, 60/90 ואט.

הביקורים שעצבנו את בנותיי התרחשו במהלך חצי השנה שבה התנחלתי בפולין עקב הצילומים לסרטי 'שועל הכסף של פליציה ט". המפיק הפולני המנוול שלי שינה את התוכניות, והכריז מפעם לפעם על הפסקות ארוכות בצילומים, הפסקות בלתי מובנות. במאי אחר היה מטפס על הקירות, מעשן בשרשרת, משתכר עקב צערו ויורה על מפיקו ברוגטקה. אני לא כזה כי הייתה לי חלופת פז: האפשרות לנצל את ההפסקות בהפקת הסרט כדי לטפל במכוניותיי, לחדש את הקשרים עם חברים מהעבר, ובו-זמנית להביא הביתה חופן מכוניות חדשות ולנהוג בהן. אלו האורחות שהזכרתי לעיל.

חוץ מהרואדסטר MX5 של מאזדה, שעוררה בי סקרנות אחרי קיטון השבחים ששפכו עליה בארץ ובחו"ל (ולבסוף אכזבה אותי), וחוץ ממיני בגרסת John Cooper Works – לא בחרתי לי למבחן שום אוטו, אלא קיבלתי דגמים בשיטת "מה שבא ברוך הבא". והייתה זו גישה מחוכמת, שהרי נסיעה במכונית משעממת מגבירה את ההערכה כלפי מה שיש לך בבית.

כך הגיעו לידיי משפחתיות (ברובן) שחלק מהקולגות שלי כתבו עליהן נופת-מילים בשפת הקודש. התגלה שהמחמאות היו מופרזות, בדרך כלל. כאילו הקולגות נסעו במכונית אחרת מזו שאני נסעתי בה. ולא משנה הרבה העובדה שהם בחנו את הגרסאות המקולקלות (אוטומטיות), בעוד אני נסעתי בידניות.

בזיכרוני נחקק משפט מחמיא כביכול, החוזר על עצמו ללא בושה בכתיבה העברית: "אחיזה כל כך טובה, כאילו מכונית זו אינה נשמעת לחוקי הפיזיקה…".

לי אין ספק שמַנפיקי מחמאות אלו, המעתיקים זה מזה, לא הגיעו למוגבלוּת של הפציינטית התורנית. הרי לכל אוטו יש מוגבלות, כמו גם לכל בוחן. בזמנו, כאשר איילון החדש היה ריק עדיין, הצעתי ב'טורבו' לארגן עליו מרוצי גרנד פרי. גם מסביב לכיכר המדינה לא היה צפוף, ואני התרגלתי לנצל זאת לבדיקת המוגבלויות של דגמי מבחן. הייתי בא לכיכר זו השכם בבוקר ונוסע סביב הדשא הכי מהר שאפשר, עד שהמכונית החלה להחליק ולברוח משליטה. הייתי כותב באיזו מהירות הרגשתי החלקה ואיזה ציר היה סורר: הקדמי (בתת-היגוי), האחורי (בהיגוי-יתר), או שמדובר בהחלקה על כל ארבעת הגלגלים. בכל מקרה, מעודי לא פגשתי באוטו שמצפצף על חוקי הפיזיקה.

Mini JCW GP

Mini JCW GP

פעם התאכזבתי מאיזו משפחתית שקיבלנו למבחן, ובתור פיצוי על עוגמת הנפש הבאתי לכיכר המדינה את לנצ'יה פולביה שלי, 1.6 HF ראלי. היא נתנה שואו ענק בזכות פירלי 7 המשופשפים מזוֹקֶן, שעבדו כמו סליקסים. ב-110 קמ"שהייתה לנצ'יה צמודה עדיין למדרכה השמאלית, אך לא יכולתי להמשיך בהרפתקה כי היהדות המקומית עמדה בחלונות ועל המדרכה ונופפה לעומתי באגרופיה. ברחתי לז'בוטינסקי, ופתאום שמעתי מאחור את קולו של בני, היושב על מושב הילדים שלו ומודיע לי בפולנית "את זה אני מספר לאמא". מרוב סקרנות איך תתנהג לנצ'יה זו, שכחתי לגמרי להוריד את כריסטופר בגן.

"איפה אתה כותב?", נשאלתי בוורשה כשבאתי לקבל איזו מכונית למבחן.

"בישראל", עניתי בנימת גאווה. "יש לי מדור רכב בשבועון 'מקור ראשון', טור בירחון 'הגה' ובלוג".

"אז למה", תמה האיש, "אתה לא בוחן כלי רכב בארצך?"

"משתי סיבות", הסברתי. "ראשית, כל המועמדות שם מצוידות בגיר אוטומטי, שאני שונא. אמנם אני עושה איתן סיבוב מפעם לפעם, אך רק כדי לבדוק מה מקבלים הלקוחות העבריים. חוץ מזה", המשכתי, "מקובל אצלנו שהיבואן או אנשיו מנסים לקבוע מול איזה רכב יעומת רכבם. אם לא נראה לו המתחרה שבחרת, הוא פשוט מסרב למסור את האוטו למבחן".

"ויש איזה רכב שבחנת כאן והיית רוצה אותו לעצמך?", התעניין הגוי.

"כן", עניתי. "את מיני בגרסת John Cooper Works, דגם GP. זה עם מוט מייצב במקום מושב אחורי, שממילא אינו שימושי".

הגוי צחק. "זה בדיוק מה שהזמנתי לעצמי", סיפר.

לא סיפרתי לגוי שהבנות שלי, CRX ו-GTV, לא היו מסכימות לגור באותה חצר עם אף מכונית חדשה, מיני GP או לא. אך שיהיה ברור: ליום הולדתי ה-100, או קצת לפני, אקנה לי פורשה ותיקה מזן 964, היהלום שבשבט 911. עד אז, אסתפק כנראה במה שיש לי, ובב-מ-וו Z3M קופה, שזוממת לבוא אליי.

964 ST 4

964 ST 4

964 ST 3

964 ST 3

3 תגובות
 1. שואלים את אדוארד, משוחחים עם אדוארד, או לפחות מחליפים איתו מילה או שניים:
  גם אני חשבתי שמהירות אינה הסיבה לתאונות הדרכים, ועוד ידעתי שהמשטרה כמו בתי החולים ומנהל מקרקעי ישראל הם גופים כלכליים בראש ובראשונה, ורק אחר כך עושים הצגה כאילו דואגים לשלום הציבור, כמו בעניין המהירות שבה משקיעה המשטרה 90 אחוז ממאמציה לאכיפה בכבישים, בעוד מחקרים אומרים שהיא אחראית רק 15 אחוז או משהו כזה, ורוב התאונות נגרמות בגלל החלפ נתיב ללא איתות או דברים אחרים. אתה אד תגיד שזה בגלל שלא לומדים לנהוג, ועם זה אני מסכים בהסתייגות
  גם אני חצי-אנרכיסט וחצי רדיקלי, וגם עוד כל מיני דברים
  אבל, אפילו על אנטי מערכתי שכמוני המערכת לא פסחה ושלחה זימון לקורס ריענון נהיגה. הגעתי לשם עם סבלנות שזה ייגמר, אבל אד
  תהיה פתוח לרגע
  אני סבור שכל מערכת מסתאבת, אבל בתוך מערכת יש אנשים פרטיים, וזו הסיבה שמערכות עושות גם קצת דברים טובים, וקצת מאוד דברים נבונים
  שמעתי דבר בקורס ששכנע אותי
  הובא שם מחקר שנעשה בגרמניה [נאצי-מחקר, כלשונך] בו שני כלי רכב זהים נסעו מסלול זהה של 1500 ק"מ [יהודים צעדו את זה ברגל ב43-5, מה?]. האחד נסע כאילו הוא ממהר לפגישה, והשני בצורה "סבירה".
  הנתונים הראו שהממהר ביצע 5 עצירות חירום והסביר אפס, הממהר ביצע פי 2 עצירות בסך הכל, הממהר השתמש ב175 ליטר דלק והסביר ב145, והכי חשוב: הממהר הגיע בתוך 19:15 שעות, והסביר ב19:45. הפרש זניח ולא משתלם.
  בקיצור, שכנעו אותי. אין שום טעם לנסוע מהר, כולם מגיעים אותו דבר.

  ומבחינת עירנות: יותר חשוב לי הרוגע הנפשי. כמובן שאין שום טעם לנסוע לאט מדי.
  והכי חשוב: יש ללמוד נהיגה באופן עצמאי, נגיד בשבילי העפר של חוות גלעד. האינטואיציה שנלמדת שם תגיב בשעת מבחן בכביש.

  אז מה אתה אומר בקשר לנאצי-מחקר הזה?

  אני מפרסם את השאלה בבלוג שלי, אם תגיב אפרסם את תשובתך.
  ממתין, בכל מקרה, לתשובתך.

 2. ינאי permalink

  אשמח לתשובתו של אדוארד על השאלה של ג'ו. האם התפרסמה?

 3. משה permalink

  יפה ג'ו. ומה דעתו של הקשיש המומחה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: