דילוג לתוכן

הגזמתי, תודה לאל

מאי 26, 2014

עשרות פעמים הגיעה לאוזניי הקביעה האינפנטילית "אין אדם שאין לו תחליף". מדקלמות את זה כל מיני הנהלות שמתכננות שינויים, ובכל פעם, מוקדם או מאוחר, מתגלה השקר המצלצל שבאמרה זו

ועכשיו, פתאום, המציאות האכזרית שאנו חיים בה הוכיחה שוב את טיפשותה של ההכרזה ש"אפשר להחליף כל אחד". אלא שהפעם, ממש ברגע שאני מנסה לסדר מילים אלה – הפאתוס החלול והמנוכר של אמרה זו התגלה שוב במערומיו לנוכח דרמה אנושית של מחלה רצחנית, אשר הובילה לפרדה מאורי אליצור. פרדה שלאחריה נפערה ב'מקור ראשון' תהום בעמוד 2 של 'יומן', תהום שאיננה בת-מילוי. לצערנו, תהום זו תעמוד באֵינותה לתמיד, משום שאורי אליצור היה יחיד במינו. לא לחינם פתחתי את קריאת העיתון בדבריו.

לוּ היו שואלים אותי, הייתי מציע לעמיתיי להשאיר לזמן-מה את העמוד של אורי ריק לגמרי, לבן, לזכרו של האיש ולרגע מחשבה או דומייה.

צייר רעיונות

אהבתי את סגנונו של אורי אליצור, האיש ששוטט רעיונית בשטחי הפוליטיקה et consortes (וחברותיה). הפובליציסטיקה של אורי הייתה בעיניי אמנות מופשטת, כמו טָשִיזם בציור. מוּשאי כתיבתו של אורי היו רחוקים שנות אור מִנושאים קונקרטיים, מוחשיים, כמו עולם הרכב שאני מתעסק בו או מטען זיכרונות שואה הרודף אחריי.

עולם חדש מופלא

בכתבות המופיעות בעיתונות היומית, בטבלואידים השבועיים (ששפיותם מוטלת בספק) ובמדורי האינטרנט מתעסקים כתבי רכב רבים באבסטרקט טריגונומטרי, ומתארים בסיפוק ילדותי את העתיד המחכה לנו בפינה ועומד להגיש לנו אוטוטו מכוניות חכמות – כאלה שלא יזדקקו להתערבות אנושית כדי להעביר נוסעים מנקודה א' לנקודה ב'.

כתבי חצר אלו, אשר השתחררו לרגע מרצועות היבואנים המוֹכְרִים עדיין כלי רכב סטנדרטיים, מגלגלים כעת פרטים על כלי התחבורה החכמים, המייצגים כביכול את העתיד הזוחל אלינו באין מפריע. הם מתמוגגים ממחשבים אלה על ארבעה גלגלים – מכשירי תנועה שיידעו לדבר ביניהם בשפתם כדי לספק בטיחות מרבית לנוסעיהם.

מרבד קסמים מַשְמִים

לגביי, עתיד המביא לעולם מכוניות אוטומטיות הנהוגות בידי עצמן, ללא צורך במוח, יד או רגל אדם, הוא אסון במסווה של וואו הגורר את האנושות לכלום – כלומר לסוף עידן ההנאה מנהיגה.

לי נשאר רק להודות לבורא שתקופת נוכחותי על פלנטה זו אִפשרה לי – עד עתה ואולי עוד קצת – ליהנות ללא גבול מכל תחביביי, החל בהיקסמות מפלא הטיסה בדאונים ועד נהיגה והתרועעות עם דגמי רכב מעולים (וזכייה בידידותם של אלה שהסכימו לגור איתי).

אף מרבד קסמים אלקטרוני לא יוכל למחות מזיכרוני את ידית הדלת של אלפא רומיאו GTA הגאונית בפשטותה, או להחליף את ריח השמן והגומי השרופים ואת מוזיקת הבכי של הצמיגים בניצוחם של ארבעה צינורות פליטה ברוחב 3.5 אינץ' כל אחד, המחוברים למנוע בנזין S5432B בַּנפח הנכון.

היפהפיות שלי טובעות ואתם מקרקרים שירה

העידן האוטומטי מתקרב אלינו בלוויית קרקורי שמחה של הטיפשים, ואין כוח שיעצור קדמה זו, המצמררת את נפשי. למזלי, אנוכי, הקשיש המורשה, דינוזאור אחרון שכמותי, כבר לא יסבול מקִדמה צחיחה זו. אדרבא.

גולאג מנטלי ענק

נשאר לי רק להוסיף שלוּ הייתי סופר עתידני, אחד מהגדולים בתחום המדע הבדיוני (מד"ב) כמו סטניסלב לֶם, ג'ורג' אורוול או ריימונד קורצוויל (שבכוח הפרדוקס משתף פעולה עם גוגל בבניית 'מכוניות עתיד') – הייתי מתאר את העידן המַשְמִים הזה שהציוויליזציה העכשווית דוהרת אליו בכל כוחה ובכל איוולתה.

הייתי מתאר את השלב שבו המחשבים ישתחררו מרודנותם של בני האנוש ויבנו מציאות חדשה לגמרי, שבה הם ינהלו את החיים על פני כדור הארץ – ואילו האנושות הלבנה, הצהובה והשחורה תהיה לאסירה שלהם.

אם ייפול הכוכב שלי

כן. לוּ הייתי לם, אורוול או קורצוויל, הייתי לוקח פסק זמן מהכול כדי להתיישב ולהלביש את חששותיי בכותנות של מילים.

ובלילה, במיטה, בחלום הכי מזעזע – שעוד לא נפל עליי, להצלתה של שפיותי – הייתי רואה את המחשבים השולטים על העולם בכוחותיהם הרשתיים, שהשתרגו זה בזה עד אינסוף. הייתי רואה כיצד מחשבים אלה, שביניהם הייתי מזהה גם את ThinkPad שלי ואת הסמארטפון, מגלים בזיכרונם האלקטרוני את ספר ההדרכה של הנאצים, 'מיין קאמפף', לומדים אותו בחלקיק שנייה או פחות מכך, מתפעלים ממנו תוך נָנוֹ רגש-ביט, ומתכוננים לאכוף על הכוכב את סדר העולם שאדולף היטלר תיאר בספרו.

K.M. lefi Mierzejewski

תשמישי הפולחן של הזיכרון: אומרים ש"תמונה שווה אלף מילים", אז התכוונו לוותר על הכיתוב. ובכל זאת, נוסיף את המידע הבא: הדאון הוא abc פולני, כלי לימוד טיסה מלפני 60 שנה בערך/ הילד (בני) מצולם עם מכונית הפולחן לנצ'יה פולביה HF, אלופת אירופה בראלי/ ההגה שייך לפורשה 911 (תת-זן 964)/ ולדיוקן של הקשיש (למעלה) אחראי הצייר יז'י מייז'ייבסקי ז"ל, הפרופסור שלי וידיד נפש

Daon abc

fulwia-HF-i-nast_pca-tronu

964 ST 4

טיפ טיפה

התרגלנו לראות באירופה מופת של קדמה ביחס לאזורנו – בגלל מחירי הרכב הנמוכים, בגלל הכבישים ובגלל הפריחה של תרבות מוטורית. הרי באירופה, כתבי הרכב לא צריכים לשכנע את הרשויות שהקמת מסלולי מרוצים אשר בתחומם פועלים בתי ספר לנהיגה מתקדמת היא צעד נבון במלחמה נגד תאונות הדרכים. כי להבדיל מאצלנו, הרשויות האירופיות מודעות לכך.

אלא שבתחום אחד נותרה אירופה מאחורינו: נהגי מוניות עבריים עדיין לא משתמשים בפטנט עושקני המותקן ב-70 אחוזים מהמוניות באירופה. מדובר בקופסה שחורה המאפשרת לנהג המונית להקפיץ בזמן הנסיעה את סכום הכסף שהמונה מראה. הנוסע התמים במונית האירופית נמצא בשבי הנהג, המכפיל את רווחיו. הרשויות מנסות להילחם בשיטה זו, ללא הצלחה.

נשק ההגנה העצמית לנוסעים הוא אפליקציה לסמארטפון העוקבת אחר מסלול הנסיעה ומחירו, וכך מאפשרת להשוות בין תעריפים.

alfa GTA plakietka

alfa GTA klamka

נפרדתי מהפרֵדות: ללא הצלחה, חיפשתי מנוע מקורי לאלפא ג'וליה ספרינט GTA כי מנוע ה-1.3 הרגיל שהורכב לה לא סיפק אותי, וזו הייתה הסיבה שנפרדנו. כבר זמן רב שאני מצטער על כל מכונית ומכונית שמכרתי בעבר, החל באמפיביה של פולקסוואגן ועד לנצ'יות ואלפות. ודאי שלא אחזור לסורי, ומה שלא יהיה – עידן הפרֵדות מבנותיי תם

שואלים את אדוארד

מנשה הס: כתבת פעם על ארכיון רשות השידור שהשמיד את סרטיך, וכעת יש עתירה בעניין. אני מצרף קישור לידיעה שהתפרסמה בנושא באתר news1 תחת הכותרת "עתירה לחשיפת מידע על ארכיון רשות השידור". חשבתי שזה יעניין אותך.

תשובה: תודה. דיברתי עם עו"ד מיכאל ספרד, המייצג את הבמאים והמפיקים הדוקומנטריים, וסיפרתי לו על מאות סרטיי וכתבותיי שנעלמו או הושמדו.

יסמין לאוי מ'אור ירוק' מדווחת כי "חלה עלייה של פי שתיים וחצי במספר הולכי הרגל שנהרגו במעברי חצייה בערים בשנת 2013 לעומת שנת 2012", וצירפה טבלת נתונים נוספים בנושא.

תשובה: גברת נחמדה, מתי אָת וקברניטיה של עמותת 'אור ירוק' תודו ששיקרתם ושפכתם את דמו של האופנוען טל שביט ז"ל – מה שיצא לאור בבית המשפט, שקבע כי האחריות על התאונה מוטלת על נהג הרכב שפגע בו? בינתיים, עד שתתנצלו, כל ההודעות ש'אור ירוק' שולחת לג'ימייל שלי ממשיכות להישלח לפח הזבל.

שמואל דובלסקי: לפני כשלוש שנים התקשרתי אליך בבקשה לייעוץ בקניית הרכב הראשון שלי, ועכשיו, לאור הרחבת המשפחה, אני מבקש שוב את עצתך בנוגע לקניית רכב גדול יותר. אנחנו משפחה בת ארבע נפשות שמתעתדים להיות חמש בקרוב. ברשותנו אופל קורסה 98' שמשרתת אותנו בנאמנות כבר שלוש שנים, ועקב ההתרחבות אנו מחפשים רכב אחר. למרות הרצון לברוח הצטמצמנו לתחום ה-1600 משפחתית. התקציב הוא 50 אלף שקלים והפרמטרים הרצויים הם, לפי סדר החשיבות:

1. אמין. רכב שלא ייתקע הרבה ולא ייכנס למוסך.

2. רחב. רכב שיהיה בו מקום לשלושה כיסאות ילדים מאחור וגם לציוד נלווה.

3. נוח: שיהיה מזגן חזק. אנחנו גרים באזור חם מאוד בקיץ.

4. ידני. אשתי ואני אוהבים לנהוג ברכב ידני, שלדעתנו מהנה יותר וגם בטיחותי יותר.

רוב הנסיעות הן נסיעות קצרות בתוך העיר, ופעם בחודש נסיעה ארוכה של 300 ק"מ. האים אתה ממליץ על רכב מסוים?

קיבלנו המלצה לא לקנות סיטרואן כי לחברה זו אין חלפים לא מקוריים, ולכן החלפים שם יקרים מאוד. יש אמת בדבר?

מצאנו כמה אפשרויות: שברולט קרוז 2009 בקילומטראז' של 97 אלף, יונדאי i30 שנת 2010 בקילומטראז' 112 אלף, קורולה 2009 בקילומטראז' 125 אלף. למעט הקורולה, כל היתר הן יד ראשונה. על איזו מביניהן היית ממליץ?

אנחנו נוטים ללכת על הקרוז כי יש לנו מוסך לשברולט שאנו סומכים עליו ואוהבים אותו. בנוסף, לחמי יש כמה שברולטים שמספקים תמורה טובה.

תשובה: אם שברולט קרוז עונה לציפיותיכם, אז הבחירה בה הגיונית. ברור שאחרי אופל קורסה, כל מכונית משפחתית נראית רחבת ידיים. ובכל זאת, נראה לי שבמקרה שלכם מתאימה יותר סטיישן חזקה. לחלופין, ובהתייחס להתרחבות המשפחה – הייתי ממליץ בוודאי על מיניוואן, שהוא בעל מרחב פנימי מתאים לטיולים. מכונית אידיאלית מבחינה זו היא הונדה FR-V המחזיקה שישה מקומות, אלא שמחירה עולה על 50 אלף שקלים.

ד"א: הגיעה אליי איזו הזדמנות לקנות רנו פלואנס חשמלית של בטר פלייס. בעבר פרסמת במדורך שיש אפשרות לקנות את הרכב ולהחליף למנוע רגיל – וככה יוצא שיש לך רכב מודל 2013 שעשה 20 אלף ק"מ לכל היותר, במחיר של כ-50 אלף שקלים. אשמח לדעת אם זה באמת אפשרי, והיכן עושים את זה.

בנוסף, אם אין אפשרות כזאת בנמצא, האם יש בעיות של רישוי לאחר כמה שנים מכיוון שאין כבר אבא ואמא לחברה?

תשובה: אכן, חשבתי על 'תרגיל' כזה, שנראה כדאי בגלל הפרסום שלפיו רנו חשמלית חדשה תעלה 35 אלף שקלים. אך ברגע שהמחיר הוא 75 אלף שקלים (ולא 50), העסק הוא כבר לא מציאה כל עיקר. אל תשכח שהחלפת מנוע חשמלי במנוע בנזין כרוכה בשינויים במרכב ובקניית מנוע, תיבת הילוכים וציריות. בעידן מחשבי הרכב, פרויקט כזה הוא לא פשוט ויקר בהתאם.

לגבי הרישוי, היו כבר בארץ תקדימים בנושא, כאשר בשנות ב-70 הגיעה ארצה מכונית NSU מדגם R-80 המצוידת במנוע ונקל. עקב תקלות בוונקלים, בעליה של NSU זו החליפו את המנוע שלה ברגיל – באישורו של משרד התחבורה.

בניפיני מהצפון: השאלה היא לגבי רכב שיש לו דגמים גם של בנזין וגם של סולר: בדגם הסולר נכנסו כ-8 ליטרים של בנזין, עד שהטעות התגלתה. במכל היה רבע טנק ומולאו עוד 30 ליטרים סולר לעומת הבנזין. האם יכול לקרות נזק?

שמעתי דעות שונות. מצד אחד, הבנזין הוא כמו תוסף והוא פשוט ינקה את המנוע; ומצד שני הוא יכול לגרום נזק לאינג'קטורים.

אני מבין שההפך לא יכול לקרות כי הפייה של ידית הסולר בתחנה לא תיכנס למכל הבנזין. האם זה משום שהנזק יהיה גדול יותר במצב הפוך זה?

תשובה: מבלי להתייחס לשאלה מתי הנזק גדול יותר – כאשר בנזין פולש לסולר או להפך – אפשר לומר שהמקרה שאתה מתאר אינו בריא למנוע. הדיזלים הישנים והפשוטים היו סובלניים יותר כלפי נוזלים זרים החודרים למערכת. הדיזל המודרני בררן הרבה יותר, וכאשר הוא מזהה טעות מוטב להימנע מהתנעת הרכב – אלא לטהר קודם, עד הטיפה האחרונה, את המכל המחולל ואז למלא אותו בסולר.

משה גלנץ: אשמח לקבל עצה לגבי קניית רכב. יש ברשותי תקציב של 40 אלף שקלים בערך (אולי טיפה יותר), ואני רוצה לקנות רכב משפחתי שישמש אותי תקופה בנאמנות. אנחנו משפחה בת שלושה ילדים שנוסעים מירושלים למרכז לא מעט, וכחובבי קמפינג אנחנו נוסעים מדי פעם עמוסים עם כל הציוד בתיק גג (צ'ימידן בלשון העם) וכו'.

אני מתלבט אם לקנות הונדה סיוויק 2006 או רכב מאזדה/יונדאי צעיר יותר, 2008. מה אתה ממליץ? או שיש לך רעיון לרכב אחר. האם כדאי לי לנסות להשיג עוד 15 אלף שקלים ולהשתדרג?

תשובה: כפי שעניתי למר שמואל דובלסקי, גם לכם אני מציע לבדוק את האופציה של סטיישן, או, במחשבה על הילדים – מיניוואן.

אברהם טל: אני מעוניין לקנות סיאט ליאון 1200 מנוע TSI ידנית. מה דעתך על הרכב? יש לציין שהמכונית היא עם פילטר פתוח + צ'יפ שמעלה את הספק המנוע בעוד 25 כוחות סוס, לטענת המוכר. מדובר בליאון שנת 2011 שעשתה 37 אלף ק"מ. יש אפשרות שנייה אך יקרה של קניית רנו קליאו החדשה, 1200 סמ"ק טורבו אוטומטית. אני מתכוון להחזיק ברכב כמה שנים.

תשובה: עדכן את המוכר של סיאט ליאון שהתקנת שבב (ובמיוחד מתוצרת לא ידועה) במנוע 1.2 TSI טורבו תקַצר, סביר להניח, את חייו הסדירים של המנוע, ולפני כן תחולל גאוּת בצריכת הדלק. קל וחומר כאשר מדובר במנוע TSI המצויד עדיין בשרשרת טיימינג – המנוע המצוי בליאון שמוצעת לך. בפילטר פתוח אין תועלת ברורה בעניין העלאת כוחות הסוס, השינוי הוא בצליל בעיקר.

באשר לאופציה של קליאו החדשה, רק אתה תוכל לקבוע אם הקנייה כדאית בשבילך. אגב, את סיאט איביזה 1.4 הידנית (85 כ"ס) אפשר לקנות בקצת פחות מ-70 אלף שקלים. אולי זה הפתרון, במקום להכניס ראש בריא למיטה חולה.

 

8 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  מנוע ראוי ל- GTA גזעית זו גדל בסדנת " אוטודלתא" עם קצת שיפצורים ולא מעט דמיון מצמיח את ההספק ל-170 כ"ס ( 240 כ"ס וצפונה בגרסאות המסלול דתקופתה…) .
  " אוטודלתא " זו קרוב לוודאי שהייתה מנציחה את תעודת הבעלות עליה כפי שהייתה משכיחה ממך את הבווארית הנוכחית … תמיד סיקרן אותי לקרוא מבחן דרכים השוואתי בין GTA 105 ל- פולביה HF ראלי , נראה לי אדוארד , שאתה אחד מברי המזל הבודדים בתבל ובוודאי הבלעדי בציון שמסוגל לשחזר השוואה נוסטאלגית שכזו , השוואה מקבילה בלתי השוואתית ובלתי מזיקה כמובן , שכן HF זכורה כנסיכת ראלי ואילו GTA הותירה את חותמה כלוליינית אספלט דווקא …
  איזכור שתי יצירות מופת מוטוריות אילו תחת עמוד משותף בבלוג מקרבת להנחתה את הבקשה לכתוב עליהן קצת יותר . פולביה HF זכתה לכתבת מופת בגליון "טורבו " משנת 1983 (שבהחלט מוצע ומומלץ לפרסמה שוב תחת קורת בלוג זו …) , ואילו GTA נותרה באלמוניותה , מה שמביא אותי להזכיר את העובדה כי צדק ראוי שייכתב ולא רק ייזכר …
  במיוחד על רקע העתיד הכבר לא רחוק כל כך הנושף בעורפינו וצופן לנו מכוניות ממוחשבות ,אנמיות, שקטות ונטולות נשמה …

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

   מצאתי את המאמר לגבי הפולביה HF בגליון " טורבו " מס' 22 מיולי 1983 (עמ' 74-75) . אילו תיכנות האתר היה תומך באופציה זו מבחינה טכנולוגית הייתי סורק המאמר ומצרפו כקובץ לתגובתי הקודמת להנאת כולם…( למה שרק אני אהנה , לא יפה …)

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

   מצאתי שני קישורים מדהימים : יש להעתיק אל תוך שדה החיפוש של האינטרנט .

   1. קישור עבור GTAm

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

    ואם כבר בסירטוני יוטיוב עסקינן , קבלו גם טעימה מאיזון מושלם כפי שרק מלכת ראלי בדימוס יודעת להציג …
    האחת והאגדה – fulvia HF

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

   2. קישור ל- GTA על המסלול – חובה לצפות עם סאונד …

 2. מ' קרית טבעון permalink

  "לו הייתי סופר עתידני"? ובכן, יש לך פוטנציאל גדול כמו שאומרים וזכורים לי כמה טורים עתידניים-משהו

 3. גיא permalink

  אחלה צילום של הלנצ'יה

 4. לגיא: הזכרת לי תמונה מעוררת נוסטלגיה שצילמתי בתקופה של ירחון 'טורבו' ז"ל. את לנצ'יה פולביה HF ראלי 1.6 צילמתי עם הילד שלי, שאהב לנסוע בה. היום אטלר ג'וניור כבר גדול, עובד כעורך סרטים וכבמאי. בין השאר הוא ייצר את הטריילר של 'שועל הכסף של פליציה ט" בגרסת הבמאי (ראה בסרטייה הקטנה של הבלוג)

  בלי וירוסים. http://www.avast.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: