דילוג לתוכן

מדור לפני אחרון

דצמבר 19, 2017

בלי קשר לגורל המדור, המכין את העברת חפציו, טענותיו ומחשבותיו אל הבלוג "מכונית הנפש" – העולם המוטורי חי ונושם כרגיל, ואף מפתיע

כמו ההפתעה שחיכתה לזקן בוורשה, שם התגלה לו כי אאודי Q2 החדשה בעלת מנוע TFSI בנפח 1.0 ליטרים, שאינו מתאים לאמביציות שלה, עולה אצל הפולנים רק 90 ומשהו אלפי שקלים (כי זלוטי פולני שווה שקל).

הוא גילה גם שאותה אאודי Q2 נמכרת רק ב-109 אלף שקלים כשהיא בעלת מנוע 1.4 TFSI, אשר מתאים לה בול ומאפשר לה להתחרות עם מיני קאנטרימן. ממש מכונית כיף, קבע הזקן כאשר סקר את חמודותיה: מושבי ספורט נפלאים, עיצוב פנים באלומיניום שהוא אלומיניום, בעץ שהוא עץ ובעור שהוא עור, רמקולים שהם רמקולים ואפילו מסך מגע סימפטי, המאפשר להתעסק עם המזגן גם בנסיעה מהירה יחסית, ללא צורך לעצור לקריאת מדריך.

"כל הכבוד, עשית עסקה מבריקה", אמר הזקן למכרו הגוי, שלפי המסורת מבקר את הזקן היהודי כדי להשוויץ ברכב חדש תורן. "בסכום הזה ששילמת, אף פירמה לא הייתה נדיבה כלפיך כמו אאודי", גמגם הזקן בהתפעלות.

"כמה אתה חושב שהאאודי הזו עלתה?", שאל הקולגה בחשדנות, והתגלה שעל Q2 1.4 TSI הוא לא שילם 109 אלף זלוטי/שקלים כפי שכתוב בפרסום של Q2, אלא מעל 212 אלף!

כי התוספות אשר כה קסמו לזקן התמים – החל באלומיניום ועץ אמיתיים בעיצוב הפנים, ציפוי עור נעים למגע, כל מערכות הצליל והתרעות הבטיחות, דרך מושבים שמחבקים את הגוף בסיבובים ועד חישוקים עשויי מתכת קלה בגודל 19 אינץ', הלובשים צמיגי מישלין פיילוט ספורט – עלו, כך התברר, מעל 100 אלף זלוטי/שקלים. "לוּ הייתי רוצה גם תיבת הילוכים אוטומטית, הנעה 4X4 וסתם מצלמת רוורס, הייתי משלם עוד 45 אלף זלוטי", המשיך הקולגה בריסוק האידיליה.

"יתרון בטכנולוגיה", מפרסמת אאודי את עצמה, אך היתרון שלה בתחום המחיר, נאנח הזקן באכזבה, הוא רק אשליה ותו לו.

סלחן קטן שלי

לא ברחה מזיכרוני העובדה שעיתונות הרכב העברית היא לא הקופים שלי ולא הקרקס שלי. ובכל זאת, בגלל סיבות מיוחדות, כמו למשל ימים די טרופים, אגו במצור ועוד, ממש חבל לי לוותר על הבידור הזה, המגיע לזקן כמו מלונה לכלב.

במסגרת אותו תחביב אינפנטילי, אנוכי מרשה לעצמו לעקוב אחר התבטאויות של כתבי חצר, ואף החליט לארגן תחרות טיפשוּת, שבה מוביל נכון לעכשיו כתב ynet. לגביו של כתב זה, שמטעמי רחמנות הפרט לא נזכיר את שמו, פרשת "דיזל-גייט" המביכה-לשמצה, שהתפוצצה בארה"ב, "יצאה מכל פרופורציה", כי לדעתו לא קרה דבר שמצדיק את הרעש הציבורי אשר פגע בשמה הטוב של הפירמה הגרמנית.

הכתב החצרונאי של ynet התייחס להונאה של קונצרן פולקסוואגן בסלחנות, כאילו הייתה רק מעידה קלה. כאילו הקונצרן לא שילם באמריקה קנס אסטרונומי של מיליוני דולרים, לאחר שהגרמנים הפיקחים אִיבֶּר אָלֶס, מתוחכמים ומשוכנעים בעליונותם, נתפסו על ידי השלטונות המקומיים בניו-יורק ובקליפורניה על הונאה גרנדיוזית, שבמסגרתה מנועי הדיזל של הפירמה נהנו מחיישנים שידעו לזהות סכנה של בדיקת מעבדה העומדת לגלות את השיעור האמיתי של הגזים הרעילים הנפלטים מדגמי הדיזל, ושינו את תפקוד המנוע כך שהתוצאה תתאים לתקן הזיהום.

קחו את הרעל בקלילות

היה זה תרגיל מלוכלך, פשוטו כמשמעו: בעוד שבעבודתם הרגילה של מנועי הדיזל, כלומר בנסיעות על כבישים בינעירוניים בארה"ב ובאזורי מגורים, מנועים אלה היו עובדים בכל כוחם, מרעילים את הטבע ומסרטנים חופשי בני אדם, חיות ויבול – בבדיקת מעבדה סטנדרטית, הנערכת כאשר המכונית נייחת, אותם דיזלים של פולקסוואגן היו יוצאים נקיים למופת, כמו בפרסום שלהם.

הקונצרן, שנתפס על חם, לא רק שילם על הונאה זו קנס גבוה אלא גם נתבע בבית משפט וחויב לשלם פיצויים לבעלי מכוניות מזהמות.

וזהו "מקרה מינורי", לפי כתב ynet. ומהרהר לו הקשיש בחיוך מר: כתב זה דואג כל כך לאינטרסים של היבואן-יצרן הפולקסוואגניים, עד כי הוא היה מגיב אולי בסבלנות ובסובלנות גם אם דיזלים אלה היו פולטים ציקלון B.

גם שתיקה היא סחורה

אגב, הגולם הנקרא "המדיה העברית", שליבו נמלא סימפטיה ורחמים כלפי הרייך הרביעי, אינו מחזיק ככה סתם כתבי חצר בעיתונים, בגלי אתר ובאינטרנט, שהרי הם מספקים לו במקצועיות את הסחורה הרצויה לו, שהיא חנופה לבעלי הממון.

ולראיה: כתבים אלה לא פרסמו שבעקבות הפשלה הנוספת של פולקסוואגן, כלומר הגילוי שלא ניתן לתקן את מנועי הדיזל כך שהם לא יפלטו רעלים מבלי שייאבדו אחוזים ניכרים מכוחם – הקונצרן המתוסכל החליט לעזוב כליל את תחום הדיזלים.

רודולף דיזל המצונזר

כתבי החצר העבריים לא פרסמו גם את דבריו של נשיא פולקסוואגן מתיאס מילר, הטוען כי "שלטונות גרמניה צריכים להפסיק לאלתר את תמיכתם הכספית בייצור מנועי דיזל, להפסיק עם המסים המופחתים לרכבי דיזל, ולאסור על רכבי דיזל מזהמי אוויר את הכניסה למרכזי הערים".

לכאורה, עמדה רדיקלית זו של קונצרן פולקסוואגן קשורה לפרשת "דיזל-גייט", אך מדובר ביותר מכך: כי הגרמנים, שהצליחו כבר להרוויח מיליארדים על מכירת דיזלים, עומדים לבצע עוד סיבוב על בעליהם של "המזהמים הכפייתיים", אשר מוכרחים כעת להיפטר ממכוניותיהן הנרדפות לטובת כלים נקיים, שאינם דיזל, מאותה תוצרת!

כתבים לועזיטים עלו על "התרגיל הכפול", ורק במרחב הציוני ימשיכו כתבי החצר העבריים בשתיקתם, ויימנעו מלהדביק לפולקסוואגנואידים המלוכלכים כינויים כגון "רמאים" ו"גנבים".

יתרה מכך: הכתבים הישראלים, שהם פרו-גרמניים כמו המדיה העברית בכללותה, אשר מפרסמת "נדל"ן גרמני זול" ו"דרכונים גרמניים בחינם", לא חשפו שאותם דיזלים מזהמים, המגורשים מארה"ב כי אסור להם להרעיל את הטבע האמריקני – מרעילים ומסרטנים בלי חשבון ובאין מפריע את נופי ארץ ישראל, את אוכלוסייתה, את בעלי החיים ואת צמחייתה.

להפוך את דיזל לדיז"ל

אין ספק שייצור דיזלים שאינם אוכלים שמן ואינם מזהמי אוויר יוצא לגרמנים פחות טוב מאשר לאיטלקים ולצרפתים. אז במקום להתחרות בדיזלים מוצלחים יותר, הגרמנים החליטו פשוט לחסל את המתחרים האיטלקים והצרפתים – תחילה בחצר שלהם, במרכזי הערים הגרמניות, ובעתיד בכל האיחוד האירופי, שגרמניה היא הדומיננטית בו.

כך עומדים להידפק האיטלקים והצרפתים, שהשקיעו מיליארדי אירו בקידום טכנולוגיית הדיזל, והגרמנים עוד יעקפו את מתחריהם בסיבוב כאשר יגייסו את כל כוחם לייצור מכוניות היברידיות וחשמליות. לצורך כך, יפתחו הגרמנים בקמפיין יחצ"ני שנועד לשכנע את אירופה שמנועי דיזל הם פאסה, ורק היברידיות וחשמליות הן פתרון ראוי לדאגה הסביבתית.

ועוד ייתכן, מריח הזקן, שפולקסוואגן תאשים את שלטון הרייך הרביעי שתמיכתו הנלהבת בדיזלים היא אשר הכניסה את הקונצרן לפח האמריקני והובילה לפגיעה הקשה בתדמית הפירמה, כלומר, בגלל מדיניות הרייך הרביעי נדחף הקונצרן לבצע את הונאת הענק. דרך פשוטה לפולקסוואגן לקבל פיצויים מהשלטון.

אתם אמרתם

מכתבי התמיכה היקרים המגיעים אל תת-המדור "שואלים את אדוארד" היו יכולים למלא את כל שטח הנייר בשני המדורים האחרונים של "המפתחות בפנים", מבלי להשאיר מקום לתשובות, לכותרות ביניים ולתצלומים.

לא היה לנו קל לעמוד בפיתוי. התלבטנו רבות אם לפרסם מכתבים מעודדים אלה או לא, עד שהחלטנו, בכל זאת, לא לפרסם אותם בשבועיים האחרונים של שנה זו, כלומר הימים האחרונים של נוכחותנו על דפי העיתון.

מתפרסמות רק התגובות שמגיעות לבלוג "מכונית הנפש", אשר אין לנו אפשרות טכנית לעצור את פרסומן מבלי לפגוע בחופש הביטוי של כותביהן. לעומת זאת, את מכתבי התמיכה, החום והפגנת הסולידריות שהגיעו לדואר המדור ברגעים הקשים (תודה!) – לא נפרסם, כאמור. כי בחרנו לנקוט אקט מוסרי לפי עקרונותינו, אקט ג'נטלמני "פולני" שנראה לנו נכון, ולחסוך להנהלת "מקור ראשון" את המבוכה שהייתה יכולה להיווצר לוּ היינו מפרסמים את קולות קוראי העיתון והמנויים, אשר תוהים מדוע החליט העיתון להתנתק מהמדור שהם התרגלו לקרוא.

ודאי שלא נשכח אף מכתב יקר כל כך לליבנו, וכל המכתבים שנגנזו ונגנזים ימצאו בתחילת ינואר 2018 מקום מכובד במסגרת בלוג "מכונית הנפש", שיישאר פעיל ונוקם כרגיל. בנוסף, כל מכתבים אלה יודפסו ב"ספר לבן" שאנו מתכוונים לערוך ולהדפיס במהדורה מצומצמת לזכר המדור "המפתחות בפנים" ז"ל.

אלא שכל זה אינו סוף פסוק, כי הזקן הלוחם מתכנן להפיק, בעזרת השם (וספונסרים), סרט דוקומנטרי בשם "המדור", שתסריטו יתבסס על מכתבי קוראים ועל שיחות נפש איתם.

טיפ טיפה: מלכת הטופ ומלכת הטוב

בתחרות "מכונית השנה 2017", שאורגנה לפני כמה חודשים על ידי COTY (Car of the Year), ניצחה בפלא פלאים פיז'ו 3008, אשר השאירה מאחוריה דגמים "המצוידים בטכנולוגיה חדשנית ושייכים לפסגת האמנות", התלהבו במדיה מאלפא רומיאו ג'וליה (מקום שני בגמר), מרצדס קלאס E (מקום שלישי בִּמְקוֹם ניצחון) וגם מוולבו S90/V90.

את רשימת הפינאליסטיות, והניצחון הנחרץ של 3008, קבע סגל של 58 כתבי רכב לועזיטים. וכל מיני חסידי מכוניות, ביניהם הזקן שלכם, הקשיש המורשה, לא היו מסוגלים, שוב, להבין את השופטים, וסתם התעצבנו עקב החשש הלוחש כי קֶשֶר בין סוללת האדונים של COTY ויצרני הצמרת הוא אחד מסודות המאה.

אלא שכעת, לקראת סוף שנת 2017, צוות אחר של כתבי רכב אירופאים, המייצגים 36 מדינות (כתב אחד מכל מדינה), ארגן את תחרות Auto Best. זהו אירוע צנוע יותר אך מחשמל לא פחות מאשר COTY הסנובי, כי ב- Auto Bestמתמקדים ב"דגם לכל כיס", אשר להבדיל ממלכות COTY – המתחרות ביניהן בחדשנות טכנולוגית שאופיינית לדגמים היקרים – מוכרז כ"קניית השנה הכדאית ביותר ל-2018".

בַּקרב על כתר הכדאיות מתחרות ב- Auto Best רק מכוניות שמחירן אינו עולה על 20 אלף אירו. כך ניצחה הקרוסאובר סיטרואן C3 AirCross, שגרפה 1,423 נקודות. את המקום השני לקחה אופל גרנדלנד X עם 1,302 נקודות, ושלישית הייתה פולקסוואגן T-Roc עם 1,205 נקודות. בקבוצת "המכוניות הכי כדאיות לשנת 2018" שבחרו שופטי Auto Best נמצאות גם סיאט איביזה (1,190 נקודות), פורד פיאסטה (1,182 נקודות) והונדה סיוויק (1,138).

208 RC 4208 RC 3AUTO - RENCONTRES PEUGEOT LEDENON 2017208 RC

בקרוב אצלנו: קבוצת לובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן, מדווחת על כוונתה להעלות ארצה את דגם הספורט של הצרפתים, פיז'ו 208 רייסינג קאפ (RC), במטרה לפתוח בית ספר למרוצי כביש בהנהלת נהג המרוצים הוותיק חברנו ראם סמואל.

208 RC, העומדת להגיע ארצה בקרוב, נהנית ממנוע 1.6 N/A (אטמוספרי נטול טורבו) המייצר 140 כ"ס, תיבת הילוכים ידנית, מעצורים משופרים, כלוב בטיחות ומושבי ספורט.

בנוסף לגימיק הפרסומי הנחמד, קבוצת לובינסקי מתכוונת להביא ארצה גם מרוצי מסלול, בנוסח אלה שמארגנים הצרפתים לנהגים הצעירים של 208 רייסינג קאפ. צעד נוסף של לובינסקי, בלתי נמנע לדעתי, יהיה בניית מסלול מרוצים תקני, רחב דיו כדי לארח תחרויות.

אגב, חברת קיה מארגנת כבר כמה שנים במזרח אירופה מרוצי פיקנטו, בדגמי פיקנטו רגילים משופרים לספורט, שבהם נהגים צעירים, בנים ובנות, מתחרים על מסלולים בפולין, בצ'כיה ובהונגריה, לרבות מסלול הונגרורינג, המפורסם בזכות פורמולה 1. מרוצים אלה מושכים את סקרנותם של מאות אלפי צופים, המגיעים למסלולים או עוקבים אחר התחרויות בטלוויזיה.

citroen C3 Aircross

סיטרואן C3 AirCross.  זכתה בתואר "המכונית הכדאית ביותר לקנייה לשנת 2018" בתחרות Auto Best

autobest finale

הפינאליסטיות. סיטרואן וחברותיה לתחרות "המכונית הכדאית ביותר"

שואלים את אדוארד

מאיר שרייבר: ברשותי פיז'ו 208 אוטומטית, שעשתה 18 אלף ק"מ.

מיומה הראשון מורגשות קפיצות בהילוך שני, משהו הדומה לסתימת דלק או לשימוש בהילוך גבוה שלא תואם את מהירות הנסיעה, ברכב של הילוכים.

שלוש פעמים הייתי במוסך. בפעם הראשונה עדכנו תוכנה ולא הועיל; בפעם השנייה החליפו שלושה מצתים ולא באה ישועה; בפעם השלישית ערכו נסיעה ארוכה, אישרו כי התופעה אכן קיימת, "הקליטו" את נתוני הרכב בנסיעה ושלחו ליצרן, אשר טוען שהכול בסדר.

התופעה ממש מפריעה כי ההילוך השני שימושי מאוד בעיר ובפקקים הבינעירוניים. מה עושים?

תשובה: אל תוותר חלילה כי התקלה, שלפי תיאורך פוגעת בינתיים רק בסיפוק מהניהוג, עשויה רק להתחזק.

לדעתי אתה צריך להחליף מוסך, שהמכונאים בו אינם מסוגלים לגלות את הבעיה האמיתית. דוגמה לכך היא החלפת המצתים המקוריים, שהיו אמורים לתפקד עד 60 אלף ק"מ ואף יותר. אם ה"מומחים" אכן גילו שהמצתים פגועים (לפי מראה האלקטרודות שלהם), אז הם היו צריכים לבדוק גם את מצב התערובת, לנקות את המצערת, להחליף מסנן דלק, ולבדוק את תפקוד משאבת הדלק והקויל – כל זאת, בהנחה שבקפיצות בהילוך השני אשם המנוע, ולא שיבוש בתיבת ההילוכים. אגב 1: מדורי רכב לועזיטיים מזהירים מפני מצב שבו מכוניות חדשות מגיעות לשוק במפלס שמן גיר נמוך מדי, מה שגורם בהמשך לתקלות בתיבות ההילוכים. אני ממליץ אפוא לבחון אפשרות זו, כלומר לפתוח את הטיפול בפיז'ו 208 שלך בבדיקת מפלס שמן הגיר.

אגב 2: עד לא מזמן הייתי ממליץ להתייעץ עם מכונים מנוסים לגירים אוטומטיים, במקום לפספס זמן וכסף על מוסכים כלליים, שאינם בקיאים בגירים. אלא שלצערי הרב, התגלה באחרונה שגם מכונים המתמחים בתיבות הילוכים אוטומטיות נגועים ברדיפת בצע, ובמקום לשפץ גירים דפוקים (כפי שנעשה בחו"ל), הם ממליצים להחליף אותם תמורת סכומים גבוהים. אל תיפול לידיהם.

משה ברוס: אנחנו קוראים מדי שבת את מדורך, ונשמח לעזרתך בהתייעצות בנוגע לרכישת רכב. אנחנו משפחה של 2 ילדים ואחד בדרך. לי יש רכב מהעבודה שבו הנסיעות העיקריות, ואנחנו מחפשים רכב נוסף לאשתי.

הרכב יהיה בשימוש מדי יום מגוש עציון לירושלים (הר הצופים), 30 ק"מ. התקציב הוא 30 אלף שקלים פלוס מינוס, אך גמיש אם יש מציאה… הרכב צריך להחזיק מעמד כמה שנים. להלן האפשרויות:

 1. מ"אלבר" (אחרי השכרה) – מיצובישי אטראז' שנת 2014 , 83 אלף ק"מ ב-33 אלף שקלים, טסט עד אמצע 2018, מנוע 1.2.
 2. מטרייד-אין טויוטה – סקודה אוקטביה יד ראשונה (פרטי) מנוע 1.2 טורבו, 125 אלף ק"מ, ב-41 אלף שקלים. צריכה לעבור טסט בעוד חודש…
 3. טויוטה רנקיס 2007 יד ראשונה, 110 אלף ק"מ, ב-25 אלף שקלים.
 4. סיטרואן C4 שנת 2012, פרטי יד ראשונה, 106 אלף ק"מ, ב-34 אלף שקלים (טרייד מוביל).
 5. פיז'ו 308 שנת 2012 בעלת 120 כ"ס, 64 אלף ק"מ ב-36 אלף שקלים.

תשובה: למדתי בזכותך משהו על מחירי המציאות יד שנייה (תודה), ונהניתי לגלות שוב שהמחירים שלהן ירדו. מבין המועמדות שציינת, הייתי מעלה לשלב הגמר שתיים: את טויוטה רנקיס (מס' 3) ואת פיז'ו 308 (מס' 5). אשתך צריכה לקבוע באיזו מהן היא מרגישה טוב יותר בנהיגה.

8 תגובות
 1. שמואל שטרן permalink

  אדוארד,קשיש מורשה .
  אני קורא בצער רב על הפסקת מדורך המרתק בדיוקן. מיותר לציין שאני פותח את דיוקן מדי שבוע בטור המפתחות בפנים.
  לעיתים אני נעזר במחשב לאתר מיקום של נקודות שאתה מציין.
  אתה אלוף בכתיבה מקורי, כיאה למקור ראשון, זוית מאד מעניינת על עולם הרכב. ליתר דיוק אני מדייק. אתה כותב את מדור הרכב היחיד שאני קורא. (אני משמש כמנהל רכב שנים רבות) פשוט תענוג צרוף. משוחרר לשון ומחוייבות. ללא משוא פנים.
  בנוסף אתה מסביר ומספר על עולם ותקופה אשר השתנה אך לצערי כנראה אנטישמיות שורשית רוחשת כגחלים ברקע טוב שאתה נותן דוגמאות.
  כאשר ציינתי אלוף התכוונתי גם לכל אותם סיפורים הנוגעים ׳לסיפור חייך . המאד מיוחדים . אני פשוט קורא ומעולם לא פיהקתי.
  אם תעביר פניה להנהלת מקור ראשון ואילך כדי למצוא גם בעתיד את הטור הייחודי שלך מעל דפי העיתון אשר אני כמנוי ותיק גם מוכן לשלם בונוס נוסף עבור מדור זה.

  אני מעדיף לקרוא על עיתון מודפס.

  מהיום שאראל סגל עזב, הפסקתי לקרוא אותו, איני מחפש טורים באינטרנט.

  פרט לשורות אלו האם יש עוד משהו שאוכל לעשות כדי להמשיך להנות מכתיבתך.

  ישר כח!
  שמואל שטרן, תל אביבsss

 2. דב permalink

  העיתונות איבדה את דרכה. טיפשות ויהירות לוותר במחי יד על המדור האיכותי ביותר בעיתון.

 3. מלכה permalink

  אדוארד יקר, אני מצפה בכליון עיניים לסרט עליו כתבת. אני בטוחה שזה יהיה סרט דוקומנטרי מיוחד במינו. ממתינה גם לראות את שועל הכסף של פליציה, אחריו אני עוקבת כבר כמה שנים. שולחת את ברכותיי החמות על הטורים שלך שמסבים לי עונג רב מידי שבוע.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  ספר הכולל לקט נבחר ממאמרי "המפתחות בפנים" יהיה דבר נפלא …

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  גם אני קורא את המדור מאז החל להופיע במקור ראשון,
  מצטער על ההחלטה להפסיק לפרסם אותו.

 6. י. ב permalink

  אדוארד היקר!
  מיום עומדי על דעתי אני קורא את מדורך הנפלא בדיוקן. בתחילה הייתי מסתכל רק על התמונות, וכשלמדתי לקרוא אז גם קראתי הכל.
  מצער לשמוע שהנהלת העיתון רוצה להפסיק דבר נפלא זה.
  יה"ר שתזכה לאורך ימים בבריאות ובשמחה, אמן.
  יהודה ב. א. מעלות.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  שיר פרידה מהמדור , שיר נשמה למדור נשמה …

 8. ברק permalink

  הי אדוארד,
  קראתי בצער רב על הפסקת מדורך במקור ראשון.
  אך אני כמובן ימשיך להדפיס ולעקוב….
  רציתי לשאול אותך אני מעוניין לקנות מכונית משפחתית ל4-5 אנשים בתקציב של כ30,000 שקל.
  אני נוסע איתה כל יום מאזור אור יהודה להרצליה.
  חשוב לי שתהיה אמינה באופן יחסי.
  חורף בריא!
  ברק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: