דילוג לתוכן

פרנויה ושות'

יוני 11, 2019

בניסיון לעקוף את כוחות הפרנויה ושותפיה האכזריים, אינני מחפש חלילה קשר בין הצרות של סרטי 'שועל הכסף של פליציה ט" לבין האנטישמיות המתבטאת כעת חופשי על אדמת פולין

אני מנסה להתעלם מהעוינות המורגשת כאן כלפי יהודים – שהיא תוצאה של שימוש בנשק האנטישמיות במלחמות שמתרחשות על הבמה הפוליטית-אידיאולוגית בפולין, בשם פטריוטיות כביכול – אך זו איננה משימה קלה. במיוחד לנוכח מכה חדשה שפגעה ב'שועל הכסף', דווקא ברגע שהוא עמד, לשמחתנו, להתאושש לחיים אחרי מחמאות שקיבלה 'גרסת הבמאי'.

מכה כואבת זו שספג הקשיש – אשר ספק קשורה לאיבה האנטי-יהודית הרוחשת ברחובות הבירה ובפריפריה ספק לא – נולדה באולמות בית המשפט בוורשה. שם, בהיכלות הצדק הגויי, הכריז הספונסר הראשי של הסרט, המכון הפולני לקולנוע איכות, שהוא מבטל באופן רשמי את תמיכתו הכספית בהפקה משום ש"המפיק הרמאי מלודז' בזבז את התקציב שקיבל, והפסיק לעבוד על סרט זה במשך 4 שנים".

המכון הממלכתי לתככים

הבמאי המופתע, הזקן המורשה, התקשר למכון הממלכתי, אותו ספונסר בוגדני, והודיע למנכ"ל ששני מוזיאונים פולניים – מוזיאון הקולנוע המפואר בלודז', ומוזיאון האמנות היוקרתי 'זאכֶנְטָה' בוורשה – מארגנים כעת פסטיבל סרטים ישנים של אנוכי, כולל הופעתו האישית על במה מול מנחה, והוא, הקשיש, יעמוד בוודאי מול שאלות מבקרי הקולנוע שהוזמנו לאירועים, ושאלות הקהל הרב, באשר לגורל סרטו 'שועל הכסף'. בזמן צילומי ה'שועל' המדיה עקבה אחריו בהתעניינות, וכעת הבמאי יישאל ודאי לאן נעלם הסרט.

"מה אני אענה להם?", שאלתי את מנכ"ל המכון בטלפון ואחר כך במייל, "האם באמת נשאר לי רק להתוודות בבושה בפני הסקרנים שבמשך חמש שנים ועוד קצת אָתֶּם, המכון הממלכתי לקולנוע אמנותי, שיתפתם פעולה עם המפיק מלודז', נוכל מתוחכם – כדי לרמות אותי?"

זעם קר-רוח

תשובה לא הגיעה בוודאי, אלא שהכדור נמצא כעת אצל הזקן הזועם, אשר מתכנן לדרוש מהמכון הממלכתי לעמוד בהתחייבויותיו לגבי סרטי, ולפני הכול – אדרוש שמכון זה יאלץ את המפיק המועל לשחרר את ההקלטות המקוריות של הסרט.

ואם המכון ימשיך להתחמק מחובתו האלמנטרית, בגלל איזו לחיצת-יד סודית עם המפיק המפוקפק, אז נדרוש ממכון זה פיצויים גבוהים בגין התעללות בקשיש.

חיבוק חשוד

אגב, מעניין למה למרות שלושת המשפטים שהתנהלו נגד המפיק מלודז' והוכיחו את רמאותו – המכון הקורבן, שלא הצליח לקבל חזרה את כספו מהנוכל, בכל זאת אִפשר לא מזמן לאותו איש מלודז' לבצע סרט נוסף, גם הפעם בתמיכה כספית ורוחנית של אותו מכון.

באיזה פלא מבאיש קרה, לכל הרוחות, שמכון פולני ממלכתי מחליט לתמוך ברמאי מקצועי במקום להיפרע ממנו, או לפחות לנתק איתו קשר?

אגדה עם באג

נפתולי 'שועל הכסף' שיחקו סיבה ראשית בנסיעה הנוכחית של הזקן לוורשה. ביקורו בו-זמנית אצל שלוש הבנות מבית אלפא רומיאו (GTV), בית הונדה (crx) ובית ב-מ-וו (Z3M קופה) התגלה כמשענת רוחנית לנפשו של התייר היהודי.

20190603_182331

משפחה שכזאת: שלווה שוררת בין שלוש בנותיו של הקשיש, ב-מ-וו, אלפא והונדה. אין מתחים, קנאה וגזענות

כפי שסופר כבר בבלוג זה, הבווארית האדירה, העתק טכני וקונספטואלי של ב-מ-וו M3 האגדתית, נטולת האלקטרוניקה זולת ABS והמצוידת במנוע 6 צילינדרים N/A (נטול טורבו), ככל שהיא נפלאה בזוגיות, יש בה בכל זאת פגם צורם: להגה שלה אין כיוון עצמאי, כך שהנהג מוכרח לתפוס את הישיבה הנכונה באמצעות כיוון מושבו, הן קדימה-אחורה והן מטה-מעלה.

זהו פתרון יעיל רק תיאורטית, כי לצערו של הזקן, רגלו השמאלית אינה מסוגלת ללחוץ את דוושת המצמד עד הרצפה!

תחבולה כמו שימוש בנעל שמאל מיוחדת, בעלת סוליה בגובה 4.5 ס"מ, היא פתרון הגיוני אך מביך, אם רוצים למשל לצאת מהאוטו וללכת רגלית.

גבר הולך לריבּוּד

אלא שהזקן לא היה זקן מורשה, לולא היה מבצע תיקון בבווארית שחברת השיפורים M"" לא חשבה עליו: הוא פשוט תכנן מחדש את דוושת המצמד באמצעות ריבודה בשכבות גומי ואלומיניום, וכך קירב אותה אל רגל קצרה מדי… וזה עובד.

עוּף, גורל, חתוך את השמיים

לוואי שהצרות של 'שועל הכסף', הנמצא בשבי בלודז', היו ניתנות לפתרון בפשטות כזו. אך לרוע המציאות, דין סרט תקוע אינו כדין הגה תקוע.

על פתרונות אלגנטיים פחות, ואף דרסטיים, לחילוץ 'שועל הכסף' אני צריך לדון עם חברי המפיק הישראלי מארק רוזנבאום, המפיק-השותף שעזר בכספו להפקת הסרט על אדמת הארץ, שילם לשחקנים (במקום המפיק הנוכל, שהתרושש), סייע בבחירת אתרי הצילומים ומימן את השכרתם (וכך הציל את ההפקה) – ונמצא כעת במצב מביך לא פחות ממני.

לתגובות ולשאלות: e.teksty@gmail.com

טיפ טיפה: שלטון עריצות

ב-מ-וו M8 בגרסאות קוּפֶּה ורואדסטר עצבנו את הקשיש המורשה, כי שתיהן מתכוונות לעלות ארצה כדי לפנק רק את היהודים הטרופיים המאושרים ממילא, בעלי יכולת שִקלית מרשימה. החלטנו לא לשתוק מול הפלא הבווארי הדו-ראשי, והנה דעתנו הסובייקטיבית:

למרות ניסיונות אמביציוזיים של ב-מ-וו, שחזרו ם על עצמם במהלך 20 השנה האחרונות – לא הצליחה הפירמה הגרמנית לבנות מכונית לנהג, כפי שהייתה M3 בימי הזוהר שלה, בסוף שנות ה-90.

היו אלה ימים בלתי נשכחים של המאה הקודמת, שבהם גדודי עיתונאי רכב מכל העולם היו נפגשים במסלול הוקנהיים בגרמניה כדי ליהנות, במשך יומיים-שלושה, ממבחר של M3, אדומות בדרך כלל, ולהרגיש, כל אחד מאיתנו העיתונאים בעומק נפשו, שזוהי מכונית שנבנתה במיוחד בשבילו, אשר יודעת לשרתו בנאמנות ומאפשרת לו – לנהג התמים – להתענג על האשליה שהוא בעל יכולת נהיגה כמו זו של אלופי עולם במרוצים.

והנה, אף כי בהמשך הייצור של M3 ואחותה M5 נרקחו גרסאות חדשות שלהן, המצוידות במנועים ובשלדות שהתחזקו, אכזבה ב-מ-וו שוב ושוב את חסידיה הנאמנים, כאשר בדגמי המשך אלה היא לא הצליחה, או לא רצתה, לשחזר את אווירת הפולחן והנאת הנהיגה האמיתית שסיפקו דגמיה הקלאסיים. אמנם הדגמים החדשים, שהופיעו בזמנים המודרניים תחת אותו לוגו "M3", היו חזקים יותר מסבתא, בזכות נפח המנועים שגדל, תוספת צילינדרים וכוחם שהוגבר במערכות טורבו משוכללות, וגם חידושים בהעברת הכוח ובמתלים – אלא שההנאה מנהיגה חדלה, ללא ספק וללא בושה, להיות היעד הראשי של M3 החדשות.

שלטון העריצות של האלקטרוניקה, הסמארטפוניזציה האופפת את סביבת הנהג, הדיגיטליזציה המתקדמת שהחליפה את המכונאות הפשוטה, והטירוף הבלתי נגמר של חיישנים – כל אלה כוננו מקדש בורגני שאינו שונה בהרבה מההצעות של מרצדס, ואף מקוריאניות מתקדמות.

הנה כי כן, כל מה שהתרגלנו אליו בב-מ-וו עובר שינוי כדי לצמצם את תפקיד הנהג. אפילו בדגמים הקטנים של ב-מ-וו – שנחשבים מתקדמים לפי האסכולה של הזרם האסייתי, האופנתי – הולכת לאיבוד ההנעה האחורית, שהייתה עד לא מזמן סימן ההיכר של הפירמה!

"ואת הפנים החדשות של ב-מ-וו הציגו אצלנו זוג אחיות M8, קופה ורואדסטר, בנות זמננו האבודים", אני מזהיר את ב-מ-וו Z3M קופה שלי, אהובתי בת ה-20 כמעט, העתק של M3 האגדתית שהכרתי במסלול הוקנהיים, ולא שכחתי. ואני עוד מספר לבווארית שהמציאות המוטורית, הגלובלית והציונית גם יחד, זוממת להידרדר עוד יותר עם הופעת החשמליות למיניהן והאוטומטיות העתידניות, שייצורן על ידי ב-מ-וו החל כבר.

20190530_142907

ב-מ-וו Z3M קופה. כאשר בנו אותה מתכנניה בסדנת השיפורים M, הם לא ידעו שהיא תשמש פסיכולוגית מוסמכת של זקן אחד. השיפור הנוסף שהזקן המורשה ביצע בב-מ-וו Z3M קופה שלו, לצד הסרה של הגבלת מהירותה ל-250 קמ"ש והרכבת בולמי זעזועים בילשטיין 8, הוא דוושת מצמד מרובדת

edf

שואלים את אדוארד

אלחנן דה-רוס: אני מחפש רכב מיני/קטן לנסיעות ארוכות, כ-150 ק"מ ליום. חשוב שיהיה רכב אמין וחסכוני בדלק. חשבתי על פיז'ו 208 ידנית או סיאט איביזה, אבל לא ברור לי אם כלי הרכב האלה אמינים לנסיעות ארוכות, ואם עלות האחזקה סבירה.

חשבתי להוציא 20-30 אלף שקלים על מועמדת רצינית. אשמח להמלצתך לדגמים הללו. או שיש לך המלצה נוספת?

תשובה: פיז'ו 208 וסיאט איביזה הן אפשרויות ראויות, אך אני מציע גם את פולקסוואגן פולו, פורד פיאסטה, ואפילו את רנו קליאו, סוס עבודה מפתיע.

הדבר החשוב ביותר הוא לחפש מועמדת המגיעה מבית טוב, כזה שזיכה אותה בטיפול הנדרש. כך היא לא תדרוש השקעות נוספות, לפחות בטווח הקצר.

אלומה ונתן: כרגיל, נהנית מאוד לקרוא את הסיפורים והמילים שלך. מלאי חיים ומרתקים!

אשמח להתייעץ איתך לגבי רכב. אנחנו גרים בחווה בגוש עציון, ונוסעים הרבה בשבילי עפר וכבישים משובשים. משתדלים לשמור על הרכב, אבל זו המציאות ונמשיך לנסוע כך למרות החסרונות הידועים…

מלבד זאת אנחנו נוסעים מעט ביום-יום, ונסיעות ארוכות להורים וכו' בערך פעמיים בחודש. התקציב שלנו הוא 5,000 שקלים, וקיבלנו מסבא תקצוב נוסף של עוד 5,000.

חשובים לנו חיסכון בדלק ובטיפולים, יציבות על הכביש וגובה הרכב. ראינו את כלי הרכב הבאים: פיאט פונטו גרנדה דור 3, 2009, פיאט פונטו ספייס דור 2, 2005 ואופל קורסה 2002. כולן ידניות, טובות לנהיגה, ובתקציב.

שיקול נוסף: יש לנו פיז'ו 206 שהלך לה הראש מנוע, אז השארנו אותה אצלנו לחלפים. אנו לא רוצים כל כך לקנות פיז'ו כי היה לנו מזל רע כבר עם שני פיז'ו 206…

נשמח לשמוע מה דעתך, ואם יש דברים חשובים נוספים.

תשובה: כל שלוש המכוניות שראיתם לא מתאימות לנסיעה בשבילי עפר ובכבישים משובשים. חייהן אצלכם יהיו קשים. כך שחשוב לבחור ביניהן את זו שהקילומטראז' שלה נמוך יחסית, ואינה זקוקה להחלפת בולמים, צמיגים וכל יתר החלקים שיעמדו במבחן.

אידיאלי לגביכם היה סוזוקי ג'ימני, המרגיש כמו דג במים על משטחים מרובי מהמורות ושקעים, אלא שהתקציב שלכם לא יאפשר כנראה את ניכוסו.

חיים נ': אני רוצה לרכוש גרנד סניק 2016, יש לי 4 ילדים. האם זה כדאי מבחינת אמינות ובטיחות (לפי הסדר הזה)? האם הגיר לא בעייתי?

תשובה: אמנם רנו גרנד סניק עונה להיבטים שהזכרת, וגם להיבט החיסכון בדלק שלא ציינת, אך במקומך הייתי מחפש מכונית תפורה למשפחה של 4 ילדים, והיא הונדה FR-V. עם קצת מזל, אפשר עדיין להשיג אותה בסכום נמוך מזה שיידרש לסניק.

 

9 תגובות
 1. שלומי יוקר permalink

  אדוארד שלום
  לזוג מהחווה בגוש עציון כדאי אולי להמליץ על דיהטסו טריוס משלהי הדור הראשון או אולי אפילו מתחילת הדור השני
  הרכב זול יחסית חסכוני ובעל יכולות שטח לא רעות יחסית לג'יפון ללא הילוך כח

  בברכה
  שלומי יוקר

 2. עדי והב permalink

  וכרגיל אדוארד —-

  הבווארית שלך – יפה כל כך
  יופי מהמם עד כאב

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  למה את מתקשה להיפרד מהפולנים?
  גם אני ממוצא דומה, ומזמן אינם מעניינים אותי

  • למשתמש הבלתי מזוהה הראשון: הסיבות שקשרו אותי עם פולין כשהייתי צעיר היו שונות מאלו של שלב הזקנה. כעת נשארו מהן רק רסיסים, כמו העובדה שהגויים הפולנים יודעים לייצר דבק בשם "הנשק הסודי של הסנדלר", שבאמצעותו תיקנתי כבר משהו באוטו והדבקתי מקטרת שהתפרקה. חוץ מזה, בפולניה מטפלות בי שלוש בנותיי (אלפא, הונדה וב-מ-וו), וקיימת בה אפשרות ליהנות מנהיגה, דבר בלתי מובן בארץ.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

    אז תעזוב כבר את הפולנים, תחזור לפה, הפעם סופית, לחיות בארץ האמת.
    כאן גם צריך להוציא מהדורה אלבומית של אוסף מאמריך במקור ראשון.
    ברוח טובה.
    ברוח טובה.

    הכל יודעים מה אתה חושב עליהם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  MהMMת…

  • למשתמש הבלתי מזוהה השני: ב-מ-וו M8 קופה היא בעלת יופי מתוכנן היטב, וגם מצטלמת היטב כדוגמנית. על כך אין ויכוח. אלא שלפי הציניקן הזקן, לפסל סביבתי זה חסרים עד כאב שיניים הפשטות והקסם של ב-מ-וו M3 הוותיקה. אלקטרוניקה ודיגיטליות השתלטו ללא רחמים על M8, והפכו את בעליהן הנהגים לבובות מטיילות על שטיח מעופף. בעניין זה, הקשיש לא שינה דעתו

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  Mסכים 🙂

 6. Yair Cohen permalink

  עבודה יפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: