דילוג לתוכן

עמק הבלוף

פברואר 22, 2021

איזו כתבה יפת-נפש עשה חיים גיל על השבוי הסורי. חיבקתי את גיל בהתרגשות, מבלי לדעת מה יקרה למחרת

אני מוכן להמר שאת השֵם 'עמק הבכא' נתן לסדרה על מלחמת יום הכיפורים אותו רודף-הרואיוּת (במאי? מפיק? עורך?) שקיים את הריאיון עם עובדי הטלוויזיה רוממה לשעבר הצלם יעקב ספורטה ואיש הקול בני ליס.

ב'עמק הבכא', המשודרת מסביב לעולם, מזכירים ליס וספורטה את נפילתו בשבי של טנקיסט סורי – אך שניהם לא מציינים את התפקיד הראשי שמילא בפרשייה זו ראש צוות הצילום, העיתונאי חיים גיל. ספורטה וליס לא הזכירו גם את הנובלה הטלוויזיונית האצילית שגיל צילם על הפרשייה.

וחבל, כי גיל הציל את השבוי הסורי ועשה על זה כתבה אנטי-מלחמתית מרגשת, בצילומו של ספורטה ובהקלטתו של ליס.

השבוי המופרט

הכתבה יפת-הנפש נפתחת בהודעתו של חיים גיל מול המצלמה שהוא הגיע לעמק הבכא, שבו התעמתו טנקים סוריים וישראליים, כי הוא מעוניין לבדוק אם יש אמת בהודעת דובר צה"ל על "המפגש הגדול במזרח התיכון" בין טנקים ישראליים לטנקים של אויב. "אני אישית אספור את כל הטנקים שנשרפו", הכריז גיל, ואכן החל למנות אותם, "אחת שתיים שלוש…". ובדיוק כשהאצבע שלו הצביעה על גרוטאה של טנק T-55 סורי, נפתח מכסה הצריח והגיח ממנו שריונר סורי מנופף בדגל לבן.

כל חברי הצוות, כלומר חיים גיל, ספורטה, ליס ויעקובוביץ' הנהג, רצו לעבר הסורי, הוציאו אותו מהטנק והשכיבו אותו על האדמה.

לסורי הייתה רגל שבורה שהוא קיבע בקרש וליפף באיזה סמרטוט. גיל דיבר איתו, ושמע שסורי זה שהה במשך יומיים בטנק השרוף במחיצת חבריו ההרוגים וחיכה לצוות צילום, במחשבה שזהו הסיכוי היחידי שלו להישאר בחיים ולחזור למשפחתו בדמשק.

צוות הטלוויזיה הישראלי התגייס למשימה. ספורטה צילם את השבוי, וחיים גיל הצהיר מול המצלמה שהטנקיסט הסורי שנתפס הוא לא שבוי רגיל של צבא ההגנה לישראל אלא "שבוי של רשות השידור". כלומר, שבוי מופרט.

בהשפעת המקרה הזה, הכריז גיל, הוא לא יספור עוד טנקים שרופים, אלא יתרכז בהבאת השבוי לבית החולים בקריית-שמונה, וכאשר תיגמר המלחמה המטורפת הזו, הוא, גיל, ילווה אישית את השבוי כדי שיחזור למשפחתו בסוריה.

המצלמה לא תיעדה את השקרים. רמת הגולן, 1973

ואני צפיתי בהתרגשות בכתבה האישית כל כך של גיל לאחר שהתרוצצתי כל אותו היום ברמת הגולן במכוניות שצה"ל הפקיע מאזרחים לטובת המלחמה. הכתבה יוצאת הדופן שודרה במהדורת הערב, ואני צפיתי בה בחדר האוכל של קיבוץ איילת-השחר, שם לנתי בתקופת המלחמה יחד עם כל העיתונאים שגויסו ליחידת דובר צה"ל (אם כי אני גויסתי בנפרד מהם, בצו 8, לשירות בזירות הלחימה ולא בזירה הסטרילית של הכאילו-דיווח).

אמנם לא אהבתי את חיים גיל, אשר בימים שלפני המלחמה היה נוהג לשאול את מוכרי הירקות בשוק מחנה-יהודה לדעותיהם הפוליטיות, מין שטיק פולקלוריסטי שחוק ומתנשא – אך כאן באיילת-השחר, שאירח את העיתונאים המגויסים, חיבקתי את גיל, כהצדעה ליוזמה ההומניסטית שהוא נטל על עצמו.

"זה לא ייאמן", אמרתי לו, "אך ברור לי שכל הספרים והסרטים הפציפיסטיים שנעשו בתקופת מלחמות העולם הראשונה והשנייה ובעקבותיהן לא מגיעים לקרסוליה של הכתבה שלך".

אלא שבבוקר למחרת, כאשר נסעתי לעמק הבכא שבו עמדו עשרות או מאות טנקים שרופים, מצאתי את גופתו של שבוי הערוץ הראשון, שהמסרטה שימשה לו פיתיון כדי שייצא מהטנק, ונמצא ירוי על ידו.

בוכים ומטייחים

אחרי שגיליתי את התרמית העיתונאית של גיל – תרמית שהייתה לגביי על הגבול הלא דק כל כך של פשע מלחמה – אמרו בפניי מנהל הטלוויזיה רוממה ארנון צוקרמן, ובהמשך מנכ"ל רשות השידור יוסף (טומי) לפיד, כי הם בושים על המקרה ומצטערים עליו מכל עומק ליבם, אך שניהם טייחו את ההונאה של גיל.

לתגובות ולשאלות: e.teksty@gmail.com

טיפ טיפה: שלי עד הסוף

הירחון המוטורי הלועזיטי 'אוטו-מוטו ספורט' שאל את קוראיו איזו מכונית הם היו בוחרים כדי "להישאר איתה עד הסוף".

אני עניתי שהייתי מוכן להישאר "עד העתיד ועוד קצת" רק עם מכוניתי ב-מ-וו Z3M קוּפֶּה, כפי שהיא כעת, כלומר בנויה על עקרונות M3 E30, בלי כל תוספות ושיפורים. הרי 340 כוחות הסוס שלה מספקים אותי, ואף מעודדים את הקשיש המורשה ליהנות מהנהיגה הפרועה שהיא מבקשת – כולל החלקות, דריפטים ופירואטים במקום.

תואם אינטימי והנאה מושלמת. BMW z3m

ריקודי חוצות אלה מתאפשרים בזכות העובדה שהנסיכה שלי ויתרה על כל שמץ אלקטרוניקה, זולת ABS, כיוון מראות ותנועת מושבים. במילים אחרות, אין ל-Z3M שלי שום רצועה או מחסום-פה 'בטיחותיים' – כאלה שמרסנים את הציר האחורי לבל יסטה לצדדים, בולמים את הגלגלים לפקודת החיישנים, וגם סוכרים, לא עלינו, את אֶשֶד הסל"דים של המנוע.

וכך, בזינוק (5 שניות מ-0 ל-100 קמ"ש) שמחוללת דוושת גז לחוצה לרצפה, ממשיך בכי הגלגלים להתנגן נמרצות לכל אורך ההילוך השני, בואכה מחצית ההילוך השלישי.

אלא שהסיבה העיקרית לבחירה שלי ב-Z3M קופה היא התחושה שהיא בנויה בדיוק בשבילי – לנפשי לגובהי ולמשקלי. תּוֹאַם אינטימי זה מתבסס על ישיבה נמוכה שאני מכור לה, 6 צילינדרים ערוכים בשורה בנפח 3.2 ליטרים N/A, כלומר ללא טורבו בוודאי, דיפרנציאל ננעל וגיר ידני מעולה.

ויש בבווארית שלי עוד משהו לא ייאמן, במושגים של מִשטר המודרנה: גלגל ההגה שלה אינו ניתן לכל כיוון, לא מעלה-מטה ולא קדימה-אחורה. הוא פשוט מקובע אל מקומו המושלם, מתמיד בדייקנותו הספורטיבית פול-טיים-ג'וב, ללא צורך ללחוץ על כפתור "M", שהרי גברת זו היא ממילא M מִבּוקֶר עד ליל.

רשימת התוספות האישיות שלי קצרה. הגבלתי את גובה דוושת המצמד, וביקשתי ממוסך שיפורים להסיר את הגבלת המהירות ל-250 קמ"ש שהיצרן שתל (כעת זה 280 קמ"ש על השעון, תמורת 200 אירו). כך שעכשיו, הניווט שלי רושם מהירות מרבית של 275 קמ"ש.

אלא שביטול הצנזורה הקמ"שית חשף את החיסרון היחידי של המלכה שלי: שמשות הצד, שהן נטולות מסגרות, מתחילות לשרוק ב-220-230 קמ"ש. הן שורקות לי "תוריד מהירות, זקן, לאן אתה ממהר? שמע לאריק איינשטיין וסע לאט. תן למחשבות לרוץ לכל הכיוונים".

אך מה לעשות שהמחשבות שלי רצות הכי יפה עם מנגינת השריקה! אחרת, הייתי מחליף את הגומיות סביב הדלת, שהתיישנו במקצת עקב גילן. כמוני.

9 תגובות
 1. מוטי permalink

  הייתי בטוח שתשאר עם הונדה CRX.
  לגבי השבוי, על הפנים של בני ליס רואים קצת חוסר הסכמה עם סיכום ה'השארנו אותו תחת עץ, והשארנו בקבוק מים'..

 2. תודה, מוטי. 1. הונדה crx היא צעצוע נהדר שאוהב צמיגי סליקס (slicks) כמוני, אלא כמה אפשר יהיה ליהנות ממנה, אם הטבע יחליט לסבול אותי עוד קצת אחרי 90?

  2. ספורטה וליס היו צריכים להודות בצער שהם הפקירו את הסורי בשטח, אף ששמעו והקליטו את גיל הקובע כי השבוי אינו שבוי רגיל אלא "שבוי של רשות השידור", וכי הוא עומד להביאו לבית חולים בקריית-שמונה. האם רק זיכרון רעוע מנע מהם לתאר את האירוע?

 3. Yair Cohen permalink

  מי ירה בשבוי הסורי?

  • ליאיר: השאלה מי חיסל את השבוי הסורי מסקרנת אותי מאז שמצאתי את גופתו המרוסקת בעשרות כדורים. לא נדע לעולם מי ניקב את הפצוע, שכן אחרי שצוות הצילום הפקיר את "השבוי של רשות השידור" בשטח עם "בקבוק מים בידו", היה יכול לירות בו כל אחד מהמילואימניקים שהסתובבו בין הטנקים השרופים ורצו לקחת חלק במלחמה.

   • Yair Cohen permalink

    בהחלט בסיס לסרט לא כיפי

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

  מניח שרבים וטובים אחרים יבחרו ב-M COUPE לחתונה קתולית …בזמן האחרון צוברת תאוצה והגברת ביקוש בקרב המכורים …

  בשבילי 037 תתקבל בשמחה …

  או אם מפרקים את תיקרת התקציב 288 GTO …

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

   במחשבה שניה עדיין מתלבט גם מול אלפא TZ…

   במחשבה ריאליסטית אולי רק דגם של TZ2 … 

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) permalink

    כבר לא עושים כאלה יותר…וגם אז עשו רק 12…

 5. דוד permalink

  נדמה לי שהתייחסו לסיפור הזה של הפצוע הירוי לפני כעשור בתוכנית רדיו כלשהי. מעניין אם הכוונה לאירוע הזה או שזה אירוע אחר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: